Full round of equestrian action at Ravensdale Lodge

THERE was a full round of competitions at Ravensdale Lodge Equestrian Centre last weekend ranging from the Registered Horse and Pony league to the Dressage League. Results are as follows -

THERE was a full round of competitions at Ravensdale Lodge Equestrian Centre last weekend ranging from the Registered Horse and Pony league to the Dressage League. Results are as follows -

Registered Horse League:

80cm Class: Sarah Richardson’s Red Square 8 (S. Richardson).

90cm Class, divided between: Paul Dillon’s Drumiller Diamond (P. Dillon), Lynn Patterson’s Stainsby Free Spirit (L. Patterson), Paul Dillon’s Drumiller Valentino (P. Dillon) & Paul Dillon’s Cheetah Z (P. Dillon).

1m Class, divided between: Mary Mc Shane’s Classified One (G. Greene), Paul Dillon’s Cheetah Z (P. Dillon), B. Murphy’s Rinwood Katies Touch (E. Mulligan), Paul Dillon’s Drumiller Valentino (P. Dillon), Melanie King’s Green Blend (M. King), Lynn Patterson’s Cujo (L. Patterson) & Paul Dillon’s Drumiller Diamond (P. Devlin).

1.10m Class, divided between: Linda Courtney’s Ardnore Jester (B. Crawford), G. Jackman’s Donn Carragh (U. Mc Donald), Lana K. Chesney’s Orlaloy De St Simeon (L. Chesney), Linda Courtney’s LCC Ed (B. Crawford) & Siobhan Dunne’s Java’s Keltic Mist (T. Dunne).

1.20m Class, divided between: K. Murphy’s Cillfhiachrach Arch (B. Crawford) & Melanie King’s Scout (M. KIng).

Registered Pony League:

X poles, divided between: Ravensdale Lodge’s Snowdrop (R. Connolly), Aylia Mc Caughey’s Beauty (A. Mc Caughey), Ravensdale Lodge’s Womble (L. Cosgrove) (Ravensdale Lodge prize), Ravensdale Lodge’s Lyric (D. Steenvoorden) & Ravensdale Lodge’s Snowdrop (E. Connolly).

60cm Class, divided between: Katie O’ Hare’s Blaneys Boy (K. O’ Hare), Ravensdale Lodge’s Ebony (A. Murphy), Stephen Morgan’s Starlight China Rose (S. Morgan), Katelyn King’s Misty (K. King), David Kehoe’s Pixie (D. Kehoe) (Ravensdale Lodge prize), Ravensdale Lodge’s Darcy (C. Twohig Carter) & Ravensdale Lodge’s Ebony (E. O’ Reilly).

70cm Class: Hannah Joyce’s Sally (H. Joyce), Daniel Kehoe’s Lady (D. Kehoe), Katie O’ Hare’s Blaney’s Boy (K. O’ Hare) & Rachel Bothwell’s Lucky (R. Bothwell) (Ravensdale Lodge prize).

80cm Class, divided between: Hannah Ewart’s Beauty (H. Ewart) & Daniel Kehoe’s Crystal (D. Kehoe) (Ravensdale Lodge prize).

90cm Class, divided between: Catherine King’s Gina (C. King) Ravensdale Lodge prize) & Charlotte Gibson’s Simba (C. Gibson).

1m Class, divided between: Catherine King’s Gina (C. King).

Arena eventing league

60cm newcomers class: # 1 divided between Jan Dewhurst’s Podge (J. Dewhurst) & Charlotte Brown’s Tristar Sundance (C. Brown), # 2 Vanessa Lennon’s Scooter (V. Lennon).

70cm Class: # 1 divided between, Sarah Sinton’s Daisy (S. Sinton) & Janet Cooke’s Kimberly Gem (J. Cooke).

85cm Class: # 1 Sharon Cowan’s Callin King, # 2 Anne Mc Farland’s Madrigal (A. Mc Farland), # 3 Rachel Redmond’s Marley (R. Redmond).

1m Class: # 1 Sharon Cowan’s Callin King (S. Cowan).

Dressage league

Class 1, Intro A: # 1 Emma Buchanan’s Silverline Flame (E. Buchanan) 59.56%, # 2 Claire Toal’s Copper (E. Garvey) 57.39%, # 3 Claire Toal’s Velvet (C. Toal) 55.21%.

Class 2, Prelim 12: # 1 Anne Mc Farland’s Shakira (A. Mc Farland) 77.20%, # 2 Aslene Martin’s Harvey (K. O’ Callaghan) 64%, # 3 Pierre Olan’s Mikey (P. Olan) 60%, # 4 Aslene Martin’s Harvey (A. Martin) 56%.

Class 3, Prelim 13: # 1 Anne Mc Farland’s Shakira (A. Mc Farland) 76%.

Class 4, Novice 28: # 1 Cairlinn Carroll’s Henry (C. Carroll) 70%.